Program 2022-06-10T09:54:20+02:00

Program

CASSOVIA FOLKFEST
23.6.2022 – 26.6.2022

Sprievodný program

15.júna – 8.augusta 2022 
VÝŠIVKY NAŠICH KROJOV
Abovská výšivka
Knižnica Jána Bocatia, Košice
Výstava výšiviek z krojov používaných na teritóriu Košického samosprávneho kraja.
Vernisáž: 15.6. o 17:00

Naša krojová výšivka očarúva svojou farebnosťou a štýlom prevedenia všetky generácie. Stala sa súčasťou nášho bežného života ako dekoračný prvok na oblečení, grafický prvok na rôznych predmetoch dennej potreby, je dokonca edukatívnym nástrojom našej mladej generácie. Svojou jedinečnosťou a originalitou oprávnene púta pozornosť nielen u nás doma, ale aj v zahraničí. Obnovená krása výšivky sa tak v mnohorakej podobe stáva nositeľom našich kultúrnych tradícií, našou národnou identitou.

ŠTVRTOK 
23. júna 2022

09:00 – 20:00   
JARMOK REMESIEL
Košice, Hlavná ulica pri Urbanovej veži
prezentácia tvorby remeselníkov z celého Slovenska

11:00
VÝCHOVNÉ KONCERTY
ZŠ a SŠ Košice
– pre žiakov základných a stredných škôl v Košiciach – interaktívne výchovné koncerty s tematikou východoslovenského folklóru

16:30 

RADOSTNÁ KARIČKA PARCHOVIANSKA              

Košice, Hlavná ulica pri Immaculate
– hromadné tancovanie Karičky z Parchovian, ktorá sa dostala do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska
– tancujú folklórne súbory, jednotlivci a obyvatelia Košíc a záujemci z blízkeho aj vzdialeného okolia
– na príprave a organizácii sa podieľajú: Communication House, VŠT – katedra turizmu, obec Parchovany,  folklórna skupina PARCHOVIANKA a folklórny súbor ŽELEZIAR z Košíc
– aj tento rok sa pokúsime o vytvorenie slovenského rekordu v jej tancovaní
Moderuje: Zuzana Bobriková

Podrobný program:

14:00 – 16:00
Registrácia účastníkov karičky – POVINNÁ!
Prihlasovanie do súťaží „Naj Účes” a „Folklór v meste”
Sprievodné aktivity (napr. česanie účesov)

15:00 – 16:15 Škola tanca KARIČKA
Keď ste sa nestihli naučiť Parchoviansku Karičku, máte poslednú možnosť. Učiť budú Vlado Urban a Jozef Topoľovský.

16:30   Generálka karičky
Osviežme si tanečnú choreografiu  

16:45  Oficiálne otvorenie  

17:00  Tancovanie karičky spojené s pokusom o ôsmy slovenský rekord

17:15    Ocenenie výhercov súťaží  a vyhodnotenie pokusu o slovenský rekord  

17:45 – 18:30
ŠKOLA TANCA
Košice, Hlavná ulica pri Immaculate
– čardáš – párový tanec z Parchovian sa naučí tancovať každý, kto má záujem, pod lektorským vedením Martina a Ivany Topoľovských

18:30
HOSTIA FESTIVALU
Košice, Hlavná ulica pri Immaculate
– program hosťujúcich súborov zo zahraničia: FORGÓRÓZSA TÁNCEGYUTTES – Debrecén, Maďarsko; FS SUSZANIE (Sušané) – Horní Suchá, Česko; MALI ŚWARNI – Nowy Targ, Poľsko;

19:30 – 21:30
TANEČNÁ SHOW
Košice, Hlavná ulica pri Immaculate
– mimoriadne obľúbený tanečný mix : Hip-hop, Disco, Streat Dance, Capoera, Country, Brušné tanec, Breakdance – všetko s námetom,  scenárom a v réžii Martiny Gašajovej
– Účinkujú: D.S.STUDIO, GRIMMY, UNOSTAR DS, NASHVILLE, POLE DANCE STUDIO OTOČKA, KAMIKADZE, SÚKROMNÉ KONZERVATÓRIUM ZÁDIELSKÁ 12,  TK ELLEGANCE, HVIEZDIČKA
Moderuje: Richard Herrgott

PIATOK
24. júna 2022

09:00 – 20:00   
JARMOK REMESIEL
Košice, Hlavná ulica pri Urbanovej veži
– prezentácia tvorby remeselníkov z celého Slovenska

18:00

TA TO U NAS TAK
Valaliky, Kultúrny dom
– program folklórnych kolektívov z Valalík a okolia, detí aj dospelých, FSk KADLUBEK, ženská folklórna skupina PARADNE ŇEVESTI, DFS KADLUBČEK
Moderuje: Katarína Strojná Birková

Podrobný program:
Ukážka sprievodu na sviatok svätého Marka – Ožimini
DFS KADLUBČEK – Na lúke (hovorené slovo, tanec, spev)
Základná umelecká školy Valaliky – Ľudový súbor (husle, cimbál, píšťalky, spev) + akordeón so spevom
ŽSS PARADNE ŇEVESTI  – zmes piesní
FSk KADLUBEK – Na Jána – zvykoslovné pásmo na tému bosoráctva

19:00
VITAJTE U NÁS
Valaliky, Kultúrny dom
– program hosťujúcich zahraničných folklórnych súborov:  FORGÓRÓZSA TÁNCEGYUTTES – Debrecén, Maďarsko; FS SUSZANIE (Sušané) – Horní Suchá, Česko; MALI ŚWARNI – Nowy Targ, Poľsko;
Moderuje: Katarína Strojná Birková

17:30       
NOVÁ GENERÁCIA
Košice, Divadlo GRAND
– program detských a mládežníckych spevákov a tanečníkov zo súborov HANIČKA I, HANIČKA II, VIGANČEK, ŽELEZIARIK, ŽELIEZKO.
Lístky v predaji na ticketportal.sk
Moderuje: Zuzana Bobriková

19:30
OCHRANCOVIA DEDIČSTVA
Košice, Divadlo GRAND
– program folklórnych súborov: OMLADINA  z Košíc, OPRÁŠENÉ KRPCE zo Žiliny, ŽELEZIAR z Košíc a spevácka skupina KOŠICKÍ ŠPIVACI
Lístky v predaji na ticketportal.sk 
 
Moderuje: Zuzana Bobriková    

SOBOTA
25. júna 2022

18:30                
TA TO U NAS TAK
Čaňa, Amfiteáter
– program domácich folklórnych skupín KLUBOVČANKA, DOMOVINA, OZVENA a folklórnej skupiny PARCHOVIANKA z Parchovian a RAKOVČAN z Rakovca nad Ondavou
Moderuje: Zuzana Bobriková


19:45
HOSTIA OD SUSEDOV

Čaňa, Amfiteáter
– program zahraničných súborov: FORGÓRÓZSA TÁNCEGYUTTES – Debrecén, Maďarsko;  FS SUSZANIE (Sušané) – Horní Suchá, Česko; MALI ŚWARNI – Nowy Targ, Poľsko;
Moderuje: Zuzana Bobriková           
     


NEDEĽA

26. júna 2022

15:00                
MY A NAŠI HOSTIA
Trebišov, Amfiteáter
– záverečný program festivalu zostavený z vystúpení zahraničných a domácich súborov
Domáce súbory z Trebišova (folklórny súbor ĽEĽIJA, detský folklórny súbor TREBIŠOVČAN, spevácke súbory TREBIŠOVČAN, TREBIČOVSKÁ ORGOŇINA, FURMAŇE, PARIČOVČAN)
KARIČKA  z Parchovian  v podaní folklórnej skupiny PARCHOVIANKA
Hostia Cassovia folkfestu: FORGÓRÓZSA TÁNCEGYUTTES – Debrecén, Maďarsko; FS SUSZANIE (Sušané) – Horní Suchá, Česko; MALI ŚWARNI – Nowy Targ, Poľsko;.
TAKA TOTA NAŠA NOUTA – súbor ŽELEZIAR  z Košíc
Moderuje: Zuzana Bobriková

______________________________
Zmena programu vyhradená

Facebook