„Karičkujeme” na metodických dňoch

Najhravejšia zo všetkých je tohtoročná karička z Abova. Jej nácviky na metodických dňoch v Košiciach sú plné smiechu, nezáleží či účastníčka/účastník má 5 či 85 rokov. Veď sa krútime – dokonca aj pospiatky, naháňame, robíme vlnovky a dupeme…

V Dome ľudového tanca 14., 21. a 23. mája nacvičovali veselú choreografiu pod skúseným vedením Vlada Urbana, vedúceho choreografa FS Železiar, seniori a hlavne seniorky z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Združenia kresťanských seniorov na Terase, Denného centra seniorov KVP a Šaca, do kola sa pridali aj žienky z Klubu žien Radosť z Bukovca. „Takmer dvojhodinové nácviky zvládli výborne, aj keď sa im pot po chrbte lial a kolená dávali o sebe vedieť. Toľko energie pokope v tomto veku som ešte nevidela. Som ohromená,” prezrádza spoluorganizátorka Monika Floriánová, ktorá vypomáha pri nácvikoch.

      

 

Náš výukový tím zavítal 9. mája medzi študentky na Strednú zdravotnícku školu sv. Alžbety. Na začiatku síce s nedôverou pozerali výukové video, ale postupne kroky karičky a smer vpravo-vľavo zvládli a bolo veselóóó! V kolese sa ich krútilo 27 plus jeden chalan. Ďakujeme riaditeľke Jane Filipovej aj učiteľkám za milé privítanie a nadšenie pre toto podujatie.

      

 

Možnosť naučiť sa Hravú karičku z Abova počas metodického dňa 15. mája využili aj mladí tanečníci z detského folklórneho súboru Čarnička. V ich priestoroch na Kežmarskej ulici bolo živo už na chodbe, v sále pri tanečných hrách a karičke sme zažili výbuch detskej energie. Radosť pozerať na ich tanec a kontakt s pánom Urbanom, ktorého pri učení pozorne sledovali.

      

 

S veselými nácvikmi sme pokračovali aj v júni. Videli ste už 12 usmievajúcich sa učiteliek pohromade? My áno, na ZŠ Belehradská v Košiciach! Pamäť majú výbornú, pretože naučiť sa choreografiu zvládli za necelú hodinku. V telocvični sme si urobili aj svojku – pekne v sukničkách 🙂   Krútili a potili sme sa aj so seniormi v ich domovskom klube – medzi plnými policami kníh.  V Dome ľudového tanca sa každý kurz ľudového tanca pre začiatočníkov končil spoznávaním Hravej Karičky z Abova a smiechom.

     

 

Nácviky a účasť na podujatí sú bezplatné. A to vďaka tomu, že hromadné tancovanie  karičky a medzinárodný festival Cassovia folkfest podporili Fond na podporu umenia, KSK, Termostav Mráz a Syráreň Bel Slovensko, výrobca syra Karička v závode v Michalovciach.

2024-06-12T13:24:30+02:00