Čo má spoločné Andy Warhol s karičkou?  

Tisíc tancujúcich si trúfa na 9. ustanovujúci slovenský rekord

 

Vrcholia prípravy na veľkú tancovačku na košickej Hlavnej ulici, ktorá v strednej Európe nemá obdobu. Hravú karičku z Abova sa vo štvrtok 20. júna chystá zatancovať takmer tisíc prihlásených účastníkov zo Slovenska i zo zahraničia. Desiatkami roztočených kruhov otvoria 42. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folfest. Zároveň sa pokúsia vytvoriť nový 9. ustanovujúci slovenský rekord – najviac ľudí  tancujúcich karičku pospiatky.

Prečo práve takýto pokus o rekord? Hovorí Monika Floriánová, manažérka podujatia Karička-Tancujúce mesto Košice: „Veľká tancovačka sa udeje práve v deň letného slnovratu. Vtedy – hoci leto pre nás práve začína – slnko sa z kulminačného bodu na oblohe vracia späť.“

Karičku nacvičujú aj pozvané zahraničné súbory DOINA AIUDULUI z Rumunska, MLADOST z Bosny a Hercegoviny aj EMIN DURAKU z Macedónska. Originálny slovenský kruhový tanec predvedú vo svojich národných krojoch.

A čo má spoločné svetový kráľ pop artu Andy Warhol, ktorého korene siahajú na najvýchodnejšiu časť Slovenska – do okolia Medzilaboriec,  s karičkou?

Farebnosť a svojím spôsobom originálne masové umenie. V našom prípade ľudovou formou tanca, ktorú do Košíc príde predviesť aj stovka Warholových  priaznivcov – žiakov zo Základnej školy Komenského z Medzilaboriec,“ mieni Katarína Čániová, autorka myšlienky Karičky na košickej Hlavnej a spoluorganizátorka podujatia.

 

PROGRAM  HRAVEJ KARIČKY Z ABOVA – Otvárací deň CFF štvrtok 20.6.2024

Košice, Hlavná ulica pri Immaculate

14:00 – 16:00 

  • Registrácia účastníkov karičky – POVINNÁ!
  • Prihlasovanie do súťaží „Najkrajší účes” a „Ozdob sa stuhami”
  • Sprievodné aktivity – česanie účesov, tvorivé dielne
  • výstava fotografií „Deväť liet s Karičkou”  

15:00 – 16:15   Škola Hravej Karičky z Abova – veľká opakovačka

16:30            Generálka karičky
16:45              Oficiálne otvorenie
17:00            Tancovanie karičky a pokus o deviaty ustanovujúci slovenský rekord
17:15             Ocenenie výhercov súťaží
17:30              Tanec, tanec, tanec  –  program FS Železiar k 60. výročiu založenia
17:40
             Vyhodnotenie pokusu o slovenský rekord

18:00             Škola tanca pre všetkých zameraná na tance z okolia Košíc
18:30             HOSTIA FESTIVALU CFF  –  program hosťujúcich súborov zo zahraničia – Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko

Všetky aktivity vo štvrtok 20. júna sú pre širokú verejnosť  bezplatné. A to vďaka tomu, že Cassovia Folkfest podporili:  Fond na podporu umenia, KSK, Termostav Mráz a Syráreň Bel Slovensko, výrobca syra Karička v závode v Michalovciach.

 

Vlado Urban, umelecký vedúci a choreograf  FS Železiar (v strede) so seniorkami po veselom nácviku karičky v košickom Dome ľudového tanca

 

 

 

   Karička na Hlavnej v roku 2018. Foto Eugen Bernáth

 

 

 

 

 

  Radosť z dotykov kvitne v každom veku

 

 

 

 

 

 

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori z agentúry Communication House a Domu ľudového tanca Vlada Urbana v Košiciach odštartovali v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Úspešne pokračovala v rokoch 2014 Obrovskou Karičkou, 2015 Karičkou – tancom priateľov, v 2016 ako Veselá karička s bráničkami, 2017 Jubilejná Karička, 2018 Karička slnovratu, 2019 Zemplínska karička, v roku 2022 ako Radostná Karička Parchovianska. Za osem rokov dovedna 6000 ľudí tancovalo Karičku v centre Košíc a vytvorilo osem ustanovujúcich slovenských rekordov.

 

Kontakt: Katarína Čániová, autorka myšlienky Karička – Tancujúce mesto Košice a spoluorganizátorka podujatia.  0908 812 883, kcaniova@communicationhouse.sk

www.folkfest, FB a instagram: Karičkatanec

2024-06-17T15:36:38+02:00