Najhravejšia zo všetkých

Najhravejšia zo všetkých je tohtoročná Hravá karička z Abova. Jej nácviky na metodických dňoch v Košiciach sú plné smiechu, nezáleží či účastníčka/účastník má päť či 85 rokov. Choreografiu na tento 9. ročník veľkej tancovačky v rámci projektu Tancujúce mesto Košice zostavila Marianna Svoreňová z dFS Hanička a Marek Rudňanský. Dosiaľ je prihlásených takmer 850 účastníkov. Očakáva sa, že na košickú Hlavnú ich príde okolo tisíc. Atraktívnosť metropoly východu tak opäť rapídne vzrastie.

Po roku prestávky 20. júna toto podujatie pre širokú verejnosť opäť otvorí medzinárodný folklórny festival Cassovia Folkfest (CFF) a to jeho 42. ročník. Tanečné tréningy prostredníctvom výukových videí bežia po celom Slovensku a v týchto dňoch sa chystajú rozbehnúť aj v zahraničí – známe je už Poľsko, Rumunsko, Bosna a Hercegovina.

„Aktuálny deviaty ročník je zaujímavým z viacerých hľadísk,“ ozrejmuje riaditeľ CFF a folklórna legenda Vlado Urban. „Deti, mládež, ženy i muži v produktívnom či seniorskom veku sa učia tancovať legendárny kontaktný kruhový tanec typický pre východné Slovensko – karičku, ktorej parchovianska verzia je zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. A prvý raz svoje nadšenie vložia do abovskej verzie, kde sa tancuje i pospiatky.“ Organizátori tento nový prvok zakomponujú aj do pokusu o ustanovujúci slovenský rekord. Jeho detaily ešte upresňujú.

Nácviky a účasť sú bezplatné. A to vďaka tomu, že tancovanie Hravej karičky z Abova a Cassovia Folkfest podporili: Fond na podporu umenia, KSK, Termostav Mráz a Syráreň Bel Slovensko, výrobca syra Karička v závode v Michalovciach.


Verejnosť nájde výukové videá na youtube:

Hravá karička z Abova 2024 – metodika, základné kroky­­   link TU

Hravá karička z Abova 2024 – TANEC­­­­­­­­­­­­  link TU

Ako sa môžem zapojiť? Prihláška    link TU

Aktuálne informácie sú uverejnené na tejto stránke v záložke KARIČKA, ale aj na FB: Tanec Karička a Instagrame: tanec_karicka.

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Úspešne pokračovala v rokoch 2014 Obrovskou Karičkou, 2015 Karičkou – tancom priateľov, v 2016 ako Veselá karička s bráničkami, 2017 Jubilejná Karička, 2018 Karička slnovratu, 2019 Zemplínska karička, v roku 2022 ako Radostná Karička Parchovianska. Za osem rokov dovedna 6800 ľudí tancovalo karičku v centre Košíc a vytvorilo osem ustanovujúcich slovenských rekordov. Viac z histórie sa dozviete na tomto linku TU 🙂

             

              Nácvik karičky na Strednej zdravotníckej škole sv.  Alžbety v Košiciach  –  Nácvik s dFS Čarnička

                         

Nácviky v Dome ľudového tanca:  Hravosť v každom veku – hadík v podaní senioriek

___________________

Autor:  Katarína Čániová, autorka myšlienky Karička – tancujúce mesto Košice a spoluorganizátorka podujatia. 0908 812 883, kcaniova@communicationhouse.sk

2024-05-31T12:34:27+02:00