Výstava fotografií Michala Kristeka

Folklór v Košiciach vo fotografii Michala Kristeka

výstava v rámci festivalu Cassovia Folkfest

31.5.2023 – 30.6.2023

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

 

Michal Kristek (1967, Valašské Meziříčí):

Vyučený automechanik, ktorý  fotografiu nikde neštudoval.  O jej  základoch sa dozvedel v detskom veku od svojho švagra. Do dnes je to jeho   koníček.

Prečo práve folklór?

Jeho otec zakladal vojenský  folklórny súbor počas základnej vojenskej služby. Tam sa zoznámil  so svojou manželkou, Michalovou matkou. Babička vyšívala košele k valašským krojom u nich v súbore,  ale aj pre tanečníkov a hudobníkov v okolí. K folklóru mal blízko celý život.   Má veľmi rád ľudovú hudbu a najmä spev. Fascinuje ho ľudová tvorivosť a má mnoho dobrých kamarátov medzi výrobcami krojov a doplnkov.

Prečo práve Košice?

Na slovenskom folklóre obdivuje najmä temperament, ktorý je zvlášť viditeľný  vo  východných regiónov Slovenska. Preto začal navštevovať vystúpenia,  programy a festivaly  v okolí Prešova a Košíc. Sám inicioval a zorganizoval mnoho vystúpení východoslovenských súborov a umelcov  vo Valašskom Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm a okolí.

   

Michal Kristek   hovorí   „Fotografie mě stále baví a svými fotografiemi  mohu alespoň trošku tanečníkům vrátit  krásu, potěšení a radost, kterou oni svými výkony rozdávají.“

 

Ďakujeme za podporu a spoluprácu partnerom:

2023-05-26T12:11:36+02:00