Cassovia folkfest 2023

Cassovia folkfest 2023 (tlačová správa)

 Pre všetkých milovníkoch folklóru prinášame opäť do Košíc a okolia ukážku domáceho i zahraničného folklóru. 41. ročník festivalu Cassovia folkfest sa uskutoční v dňoch 22.6. – 25.6.2023 v Košiciach, vo Valalikoch a v Kechneci.

 

Festival odštartuje vo štvrtok o 17:00 SPRIEVODOM domácich a zahraničných skupín po Hlavnej ulici v Košiciach ako pozvánka na festival. Tento rok privítame temperamentné folklórne skupiny z Turecka (Ankara DESEN GSK), Sicílie (FABARIA FOLK), Ukrajiny (Vesnyanka) a Izraelu (Hora Hod Hasharon).

Nebude chýbať obľúbený JARMOK REMESIEL 22. a 23.6.2023,  kde na Vás čaká mnoho predajcov tradičných kúskov: prútené košíky, maľované hrnčeky, výrobky z dreva, sladký slovenský med, šperky, či zdobené lyžičky. Plánujeme umiestniť 60-80 stánkov. Sortiment bude široký, určite každého niečo osloví“,  prezradila Zuzana Krajňáková, manažérka jarmoku.

Cieľom festivalu je rozširovať festival do okolitých obcí Košíc, preto aj tento ročník festival vycestuje do Valalík a Kechneca.

V Kechneci, na pódiu pri športovom areáli, 23.6.2023 o 20:00, odštartuje festivalový program ľudový zabávač Jožko Jožka. Zahraničné súbory odprezentujú svoju bohatú kultúru spevom i tancom. Moderátorkou programu bude tradične Zuzka Bobriková.

Spojenie domáceho a zahraničného folklóru prinesie festival vo Valalikoch. 25.6.2023 o 15:00 sa predstavia detské i dospelé domáce folklórne zoskupenia: FSk KADLUBEK, ženská spevácka skupina PARÁDNE ŇEVESTI, detská FSk KADLUBČEK a ďalší. Následne Vás s celovečerným programom zabavia už spomínané zahraničné súbory z Turecka, Sicílie, Izraelu a Ukrajiny.

 Dňa 24.6.2023 sa môžete tešiť na galaprogram v Košiciach, v Historickej radnici.

17:30 HRY A TANCE Z DOMOVA I ZO SVETA I.  Program košických detských a mládežníckych spevákov a tanečníkov zo súborov HANIČKA I, VIGANČEK, ČARNIČKA a súborov  Vesnyanka  z Ukrajiny a  Hora Hod Hasharon z Izraelu.

20:00 HRY A TANCE Z DOMOVA I ZO SVETA II. Program košických detských folklórnych súborov Železiarik , Hanička II, MFS Želiezko a súborov Fabaria folk z Talianska a Ankara DESEN GSK  z Turecka.

Programy moderuje už tradične Zuzka Bobriková. Lístky na podujatie si môžu návštevníci zakúpiť na tickedtportal.sk.

Veľkou osobitosťou festivalu je spolupráca s Rádiom Regina východ a koncert v priamom prenose rozhlasového vysielania. Poslucháči rádia si budú môcť vypočuť spevácke a hudobné čísla domácich i zahraničných súborov priamo v rozhlasovom štúdiu 22.6.2023 od 19:30, alebo vo vysielaní Rádia Regina východ 8.7. o 15:05 v rámci relácie Klenotnica ľudovej hudby.

Sprievodným podujatím bude ako každý rok výstava v Knižnici Jána Bocatia s názvom Folklór v Košiciach vo fotografii Michala Kristeka. Michal Kristek je dlhoročným priaznivcom a fotografom FS Železiar a iných folklórnych podujatí. Výstava potrvá od 31.5.2023 do 30.6.2023.

Cassovia folkfest nadväzuje na dlhoročnú tradíciu konania folklórnych podujatí v metropole východného Slovenska v meste Košice. Je zameraný na prezentáciu tradičnej kultúry regiónov Košického samosprávneho kraja, Slovenska a európskych krajín. Hlavným cieľom festivalu je prezentovať tradičnú ľudovú kultúru Slovenska a iných národov širokej verejnosti.

Tohto roku sme žiaľ s viacerých dôvodov nemohli zorganizovať obľúbenú Karičku na Hlavnej. Budeme ju organizovať raz za dva roky. Takže najbližšie sa môžete na ňu tešiť v roku 2024.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Košice.

Záštitu nad podujatím prevzal predseda KSK Ing. Rastislav Trnka a primátor mesta Košice Ing. Jaroslav Polaček.

Viac o programe festivalu nájdete na stránke www.folkfest.sk a FB: Cassovia folkfest

 

Kontakt: 

Ing. Vladimír Urban – riaditeľ festivalu – 0908 993 105

Mgr. Lýdia Vargová – manažér podujatia – 0905 241 030 

2023-05-31T10:05:42+02:00